Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali

Festival

Festival

Gelinimizi davulla almaya gideriz. Düğünümüzde davulla coşarız. Ramazanda davulla sahura kalkarız. Mehterin başında kös davulla şahlanır nice destanlar yazarız.

Anadolu kültürümüzün vazgeçilmez bir öğesi olan davulu öne çıkartmak, hak ettiği noktada tanıtımını sağlamak, eğitimdeki faydalarını göstermek hedefiyle yola çıkan festivalimiz her yıl zenginleşerek bu günlere geldi. 
2007 yılından bu yana Dinçer Özer’in hayalleri yine kendi olağanüstü çabaları ile binlerce çocuğun hayatına dokundu, yüzlerce müzisyenin yetişmesine aracılık etti. 

Festivalimiz alışılagelmiş etkinliklerden farklı olarak, yıl içinde birkaç gün ya da hafta ile sınırlı değil. Yıl boyu süren çeşitli etkinliklerle festival coşkusunu mevsimden mevsime, kentten kente taşıyor. 
Çok küçük yaşlardan itibaren müziğe girişte en etkin yöntem olan Vurmalı Çalgılar ile çocukları tanıştırıp, okul öncesi ile birlikte ülkemiz eğitim sisteminde sürekli olarak kullanılması gerektiğine inanıyoruz.  Geleceğin sanatçılarını ve yeteneklerini keşfetmek, onların kendilerini ifade edebilecekleri sanat ortamını yaratmak, yeteneklere fırsat tanımak, gala konserimizin çocuklara sunduğu ortamın hedeflerinden bazıları.

Vurmalı Çalgılar, insan ruhu ve bedenine hitap eden,  rahatlatıcı, stres atıcı özelliklerinin yanı sıra özgüven, sosyalleşme, hafıza ve motor becerilerinin gelişimini olumlu etkilemekte olan bir çalgılar topluluğudur. Bunun yanı sıra bireylerde biriken iç enerjinin pozitif yollarla dışa çıkarılmasında önemli rol oynamaktadır.