Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali

Soner ÖZER

Soner ÖZERAnkara Devlet Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar bölümünden 1989 yılında mezun oldu.
Öğrencilik yıllarından itibaren vurmalı çalgıların tanıtımı amacı ile okullarda eğitici konserler verdi; radyo ve televizyon programlarına katıldı.

'Avrupa'nın En İyi Perküsyonisti' ünvanına sahip olan Prof. Sylvio GUALDA'nın 'sıra dışı yetenek' sözleriyle büyük beğenisini kazanan ÖZER, sanatçının Paris Versaille Konservatuvarı'ndaki sınıfına kabul edildi.

İsviçre ve ABD 'de klasik, caz ve modern perküsyon üzerine Yves Bruestaux, William Blanc, Luis Conte ve John Mayer ile çalıştı.
Çalışmalarında Türk ritimleri ve ezgilerini öne çıkaran ÖZER, özellikle dans müziği üzerine eğilerek MODERN DANS TOPLULUĞU, AFTUD, HÜ HALK DANSLARI TOPLULUĞU, SULTAN'S OF THE DANCE gibi topluluklar için ritim kompozisyonları besteledi ve seslendirdi.

ÖZER PERCUSSİON DUO olarak 'Ufuk-Bahar Dördüncü Piano İkilisi' ile klasik müzik eserlerinin en önemlilerinden olan BELA BARTOK 'İKİ PİYANO-İKİ PERKÜSYON İÇİN SONAT'ının Türkiye'deki ilk seslendirilişini CSO ile gerçekleştirdi.

1995 yılında Türkiye'nin onur konuğu olduğu Houston Festivali'ne ÖZER PERCUSSİON PROJECT, MDT ve DURUL GENCE SİX grupları ile katılan sanatçı büyük ilgi gören konserler verdi.
Türkiye'nin önde gelen bütün festivallerine katılan sanatçı; Fazıl SAY ve Hüseyin Sermet’in eserlerinin dünya prömiyeri ve CD kayıtlarına konuk sanatçı olarak katıldı.

Bugüne kadar ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Finlandiya, İspanya, İtalya, Hollanda, KKTC, Makedonya, Moldova, Pakistan, Polonya, Rusya, Suriye ve Yunanistan'da konserler veren sanatçı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Senfoni Orkestrası ve HÜ Senfoni Orkestrası konserlerine solist sanatçı olarak katıldı.

Vurmalı ve yaylı çalgılar için düzenlediği Türk Eserleri ilk kez Pakistan'da daha sonra da New York’ta MAYFEST 2005'de 'TURQUARTET ve OZER PERCUSSİON DUO' tarafından seslendirildi. Aynı zamanda NEW YORK ÜNİVERSİTE ‘si Vurmalı Çalgılar Bölümü Başkanı Jonathan Hass tarafından NYU'ne davet edilen sanatçı PERCUSSİON DUO olarak Türk ritimleri kompozisyonundan oluşan tanıtıcı bir konser verdi.

Madrid'de yapılan Uluslararası Perküsyon Festivali'ne ÖZER PERCUSSION DUO olarak davet edilen sanatçı, İspanya'nın önde gelen perküsyon grupları ile konserler verdi.

Klasik müziğin yanı sıra etnik ve popüler müzik dalları ile de ilgilenen sanatçı ZUHAL OLCAY, NÜKHET DURU, OZAN DOĞULU, SERKAN ÇAĞRI, GÖKSEL BAKTAGİR, MERCAN DEDE gibi sanatçılarla çalıştı.

Beden perküsyonu konsantrasyon üzerine atölye çalışmaları yapan sanatçı, kendi eğitim sistemini içeren bir metot hazırlamakta ve her yaşta öğrenciler yetiştirmektedir.

Soner ÖZER, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nda görev yapmakta, yurtiçi ve yurtdışındaki sanatçılar ile ortak projelerde çalışmalarına devam etmektedir.